Od pewnego czasu na rynku dostępny jest długo oczekiwany produkt firmy Satel o nazwie ETHM-2. Moduł umożliwia konwersję sygnałów wysyłanych do stacji monitorowania z centrali telefonicznej poprzez łącze komutowane i zamienia ten sygnał na protokół TCP/IP. Nadaję się w instalacjach gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej linii telefonicznej, ale jest łącze Ethernet. Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest obniżenie miesięcznych kosztów do minimum, ponieważ dane przesyłane są przez Internet. Oprócz konwersji sygnałów z linii telefonicznej na protokół TCP/IP dodatkowym atutem modułu jest możliwość wysyłania komunikatów email do użytkownika systemu np; awaria zasilania sieci, awaria akumulatora, usterki systemowe. Budowa płyty:
Konfiguracja:
Podstawowym parametrem, który należy zaprogramować jest adres IP, maska i brama, można również wykorzystać dynamiczny adres IP, dostęp do programu można wydzielić dla dwóch użytkowników z dostępem pełnym i ograniczonym. Programowanie może odbywać się za pomocą kabla USB, a także z poziomu przeglądarki WWW i za pomocą portu JAVA.
Programowanie zdarzeń wysyłanych do stacji monitorowania za pomocą kodów Contact ID lub normalnych dwucyfrowych. Kodowanie sygnałów typowe jak przy monitorowaniu za pomocą karty ETHM-1, czyli potrzebny jest klucz kodowania, adres serwera, port, identyfikator systemowy i klucz kodowania. Sygnały mogą pochodzić z wejść i wyjść znajdujących się na płycie modułu a także z wejścia zacisku linii telefonicznej TIP RING, do którego podłączamy wyjście z centrali telefonicznej. W zakładce monitoring znajduje się dokładny opis sygnałów Contact ID, które możemy dokładnie przypisać do zdarzenia a także w przypadku sygnałów normalnych, dwucyfrowe kody zdarzeń.
Wejścia alarmowe można zdefiniować jako NO lub NC i dodatkowo czas powrotu, czułość, czas blokady i autoreset. Wyjścia mogą być sterowane z zewnątrz za pomocą aplikacji jak również mogą pełnić funkcję sygnalizacji awarii np., brak napięcia zmiennego, awaria akumulatora, błąd transmisji do stacji 1,2, a także błąd transmisji komunikatów email.
Zakładka email umożliwia zdefiniowanie do czterech adresów, należy wpisać serwer SMPT, adres pocztowy i jeżeli serwer wymaga autoryzacji hasło. Każde naruszenie wejścia i koniec jak również załączenie wyjścia i wyłączenie może być powiadamiane poprzez email o dowolnym komunikacie wpisywanym do modułu. Oprócz powyższych sygnałów dodatkowo można informować o awariach systemowych np., awaria zasilania zmiennego, awaria akumulatora, błąd transmisji do stacji 1, 2, przeciążenie wejścia zasilającego 12V, transmisja testowa.
Moduł posiada własny bufor zdarzeń, w którym zapisywane są wszystkie zdarzenia z wyszczególnienie daty i godziny.
Urządzenie stanowi ciekawe rozszerzenie jako mała podcentrala do obsługi małych i średnich systemów, w których nie ma dostępu do tradycyjnej linii telefonicznej. Z uwagi na dynamicznie rozwijające się możliwości dostępu do sieci Internet, stacje monitorowania zaczną rozbudowywać swoje łącza, aby mogły obsługiwać takie połączenia. Stacja monitorowania TMC od momentu, kiedy pojawiła się karta do obsługi TCP/IP umożliwia obsługę swoich obiektów takim torem transmisji. Obsługa za pomocą przeglądarki WWW jest bardzo czytelna i prosta, możliwość załączenia wyjść za pomocą myszki i wirtualnego przełącznika, stan wyjść sygnalizowany na panelu głównym. Dodatkowe wejścia i wyjścia stanowią rozszerzenie możliwości do małej centralki alarmowej z modułem powiadomienia.