+48 58 7126077
Inteligentne instalacje

Inteligentne instalacje

systemy_alarmowe_ico

Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wszelkiego rodzaju systemów elektrycznych, elektronicznych i mechanicznych pozwoliło nam rozszerzyć swoją ofertę o rozwiązania dedykowane tzw. inteligentnym domom. Przedstawiamy Państwu inteligentne instalacje TMC, dzięki którym Wasz dom stanie się bardziej nowoczesny, energooszczędny i przyjazny w użytkowaniu.

Dla kogo inteligentny dom?

Współczesne możliwości technologiczne pozwalają na pełne dostosowanie funkcjonalności budynków do oczekiwań i potrzeb właściciela. Codzienne życie staje się łatwiejsze, bardziej komfortowe, a także bezpieczniejsze. Koszt montażu inteligentnej instalacji zależy m.in. od zakresu jej funkcjonowania i zadań, które ma wykonywać. Niemniej warto zaznaczyć, że inwestycja ta zwraca się za sprawą wysokich oszczędności w bieżących wydatkach na energię elektryczną czy ogrzewanie. Oprócz standardowych rozwiązań, z jakich korzysta większość użytkowników inteligentnych instalacji (np. sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, zamykanie i otwieranie rolet itp.) w TMC możecie Państwo skorzystać z możliwości zaprojektowania i zaprogramowania funkcjonalności według własnego pomysłu lub potrzeb. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Państwu w wyborze najodpowiedniejszych rozwiązań.

Co można zyskać?

Inteligentne instalacje umożliwiają:

  • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym domu, na podstawie różnych opcji, np. czujników ruchu, zaprogramowania na wybraną godzinę, na zmierzch, na symulację obecności i innych,
  • sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją w różnych trybach, np. noc i dzień, z funkcją automatycznego zakręcania grzejnika w przypadku otwarcia okna itp.,
  • sterowanie roletami wewnątrz i na zewnątrz, w zależności od wiatru, temperatury, nasłonecznienia czy pory dnia,
  • sterowanie pracą układu centralnego ogrzewania (monitorowanie zużycia energii, zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach itp.).
  • kompleksowy system ochrony przeciwpożarowej (czujniki dymu, instalacje tryskaczowe itp.),
  • kontrola dostępu (videodomofon, czytniki linii papilarnych, dostęp na kartę magnetyczną i inne),
  • obsługa urządzeń audio, video i innych.

Tak naprawdę możliwości instalacji inteligentnych są nieograniczone i zależą wyłącznie od inwencji projektanta lub inwestora. W TMC zajmujemy się projektowaniem, montażem i serwisowaniem automatyki w budynkach inteligentnych.

Jakie czujniki są stosowane?

Zaawansowana automatyka opiera się przede wszystkim na funkcjonowaniu zróżnicowanych czujników. Ich zadaniem jest odbieranie informacji z otoczenia i przekazywanie ich do modułu sterującego, czyli komputera, który następnie podejmuje decyzję na podstawie ustawień zapisanych przez użytkownika.

Czujniki zmierzchowe mierzą ilość światła naturalnego i na tej podstawie decydują o uruchomieniu oświetlenia (samodzielnie lub przy udziale komputera). Bardzo dobrze sprawdzają się na zewnątrz budynku, przy tarasach, balkonach, w ogrodach itp. Działanie czujników zmierzchu można zaprogramować na wyłączenie oświetlenia o konkretnej godzinie w nocy lub dopiero o świcie. To rozwiązanie wygodne, a przede wszystkim energooszczędne.

Czujniki dymu to z kolei ważny element dla bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Wykrywają dym, czad lub ulatniający się gaz. Na wypadek wykrytego zagrożenia mogą uruchomić sygnalizator optyczny lub dźwiękowy. Połączenie z komputerem sterującym automatyką pozwala na szybkie przekazanie informacji o zagrożeniu osobom odpowiadającym za bezpieczeństwo lub ochronę budynku. Tego rodzaju czujniki warto zainstalować szczególnie w dużych obiektach.

Czujniki włamania i napadu, czyli tzw. czujniki kontaktronowe-magnetyczne. Jeden element mocowany jest w ramie okna lub drzwi, drugi na skrzydle okna lub drzwi. Bliska odległość między dwoma elementami informuje system, że drzwi lub okno są zamknięte. Otwarcie wywołuje uruchomienie alarmu. Można też zastosować tzw. czujniki stłuczenia, reagujące alarmem na przykład na rozbicie szyby.

Czujniki temperatury są praktyczne z uwagi na oszczędność energii elektrycznej oraz grzewczej. Dostosowują działanie ogrzewania pomieszczeń lub podłóg do panującej temperatury, ograniczając tym samym zbędne zużywanie energii przez system. Tego rodzaju sensory mogą także funkcjonować na zewnątrz budynku, sterując np. instalacją przeciwoblodzeniową.

Symulacja obecności to interesująca funkcja, jaką można realizować za pomocą inteligentnej instalacji. Osoby obserwujące dom będą miały wrażenie, że ktoś w nim jest. System może naśladować zachowania mieszkańców, poprzez zapalanie i gaszenie świateł w wybranych pomieszczeniach, zasuwanie i odsuwanie zasłon i inne tego typu.

Jak widać inteligentne instalacje to dziś coś więcej, aniżeli tylko automatyczne sterowanie otwarciem bramy czy włączanie oświetlenia. Dom wyposażony w system dostosowany do potrzeb mieszkańców to skuteczna ochrona przez włamaniem, pożarem, zalaniem, a także w pełni ekonomiczne wykorzystywanie mediów. To dom przyjazny dla środowiska i kieszeni właścicieli.

Skontaktuj się z nami